Trening na Orbitreku – strefy sterowane tętnem

Trening na Orbitreku – strefy sterowane tętnem

Tętno podczas treningu to bardzo ważny czynnik, który decyduje o intensywności ćwiczeń a także pozwala osobie ćwiczącej określić stan swojego organizmu. Dzięki analizie tętna podczas wysiłku fizycznego, jesteśmy w stanie określić, czy nasz organizm pracuje z pełną efektywnością, czy też trening jest zbyt słaby. Zanim jednak wejdziemy na orbitrek i zaczniemy trening, warto przyjrzeć się tak zwanym strefom treningu sterowanego pulsem.

Czym są strefy treningu bazujące na pulsie? To określone przedziały tętna, w których organizm inaczej reaguje na wysiłek fizyczny. Przed określeniem optymalnej strefy treningu, trzeba odpowiedzieć sobie na jedno, bardzo ważne pytanie – jaki jest cel naszego treningu? Jeżeli odchudzanie – wówczas trening powinien odbywać się w strefie 60-70% HR, gdyż tylko wtedy nasz organizm efektywnie spala zbędne złogi tłuszczu. Jeżeli natomiast przygotowujemy się do maratonu lub innego długodystansowego wysiłku – czas na strefę cardio. Wiedząc, jaki jest nasz cel treningu, dużo łatwiej będzie nam określić strefę, w jakiej należy rozpoczynać i przeprowadzać trening na orbitreku.

Strefy treningu sterownego pulsem

  • Strefa spalania tłuszczu – jedna z najpopularniejszych stref treningu sterowanego pulsem. Tętno podczas treningu osób chcących zgubić zbędne kilogramy powinno wahać się w granicy 60-70% HR. Nie wolno przekraczać tych wartości! Organizm w tej strefie walczy o poprawę metabolizmu, lepsze dokrwienie oraz oczywiście traci zbędne kilogramy.
  • Strefa cardio – strefa dla tych, którzy przygotowują się do maratonów lub innej długodystansowej aktywności fizycznej. W tej strefie tętno powinno wynosić 70-80% HR. Trening w tej strefie pozwala poprawić wydolność organizmu oraz jego kondycję.
  • Strefa beztlenowa – najtrudniejsza ze stref treningu, która pozwala sprawdzić granicę tolerancji między intensywnym treningiem a procesami organizmu tworzącymi kwas mlekowy. Tętno powinno wynosić 90-100% HR. Trening w tej strefie pozwoli zwiększyć tolerancję mięśni na kwas mlekowy, poprawiając ich wytrzymałość.
  • Strefa odpoczynku, regeneracji, rozgrzewki – strefa, w której rozgrzewamy organizm przed głównym treningiem lub odpoczywamy i regenerujemy siły (wyciszenie organizmu po treningu). Tętno w tej strefie powinno wynosić 50-60% HR. Strefa rozgrzewki i odpoczynku powinna być stosowana przez każdego – dzięki niej przygotowujemy organizm do intensywnego treningu i przejścia do innej strefy.

 

Współczesne orbitreki posiadają wbudowane sensory dotykowe, które w dużym stopniu ułatwiają pomiar tętna, przekazując niezbędne informacje na komputerze urządzenia. To na podstawie tych danych powinniśmy dobierać i monitorować strefy treningowe. Warto jednak zaznaczyć, że w orbitrekach domowego użytku pomiar pulsu może być wyłącznie orientacyjny – jeżeli chcemy mieć pewność, co do wartości tętna, warto zainwestować w specjalne pulsometry lub klipsy na uszy, które pozwolą dokładnie zmierzyć tętno. Wówczas będziemy lepiej przygotowani do określenia strefy, w jakiej powinniśmy trenować.

Dodaj komentarz