Jaki wybrać orbitrek. Optymalny wybór nie jest prosty

Cześć, w tym poradniku, chciałbym pomóc Ci w wyborze najlepszego orbitreka do użytku domowego. Jeżeli zastanawiasz się jaki model kupić, czym się kierować przy zakupie lub jak uniknąć przysłowiowej wpadki przy wyborze, zapraszam do lektury.

Wybór orbitreka spośród tysiąca ofert na polskim rynku nie jest prosty. Musimy wziąć pod uwagę kilka czynników i je przeanalizować krok po kroku. Ponieważ rozpiętość cenowa oferowanych urządzeń jest bardzo duża ( od 400 zł do 10000 zł ) podzielimy orbitreki na 4 klasy i pod tym kątem będziemy analizować rynek. Zapraszamy również do zapoznawania się z testami orbitreków, na pewno okażą się bardzo przydatne.

Aby być zadowolonym zakupu musimy ustalić czynniki determinujący wyboru orbitreka. Zaufaj mi że najważniejszym czynnikiem jest :

-Dopasowanie do Twoich warunków fizycznych

-Komfort ćwiczeń na orbitreku

-Intensywność użytkowania

-Gwarancja

-Parametry

-Dodatkowe funkcje

-System hamowania

-Cena

Niestety jak się domyślacie podczas wyboru orbitreka kryteria Waszego wyboru są inne i bardzo często pod uwagę brana jest w pierwszej kolejności cena, co często skutkuje zaprzestaniem użytkowania kupionego orbitreka. Dlaczego się tak dzieje ? Często okazuje się że kupujemy pod wpływem emocji, i nie dobieramy orbitreka pod swoje warunki fizyczne, co z kolej powoduje bardzo niski komfort ćwiczeń na urządzeniu.

Dopasowanie do warunków fizycznych.

Jak już wspomniałem, NAJWAŻNIEJSZYM czynnikiem doboru orbitreka jest odpowiednie dopasowanie do użytkownika docelowego. Aby czuć się komfortowo podczas ćwiczenia orbitrek musi być dopasowany głównie do Twojego wzrostu. Dlaczego ?

Osoba wysoka na małym orbitreku nie będzie czuć się komfortowo, małe orbitreki oferują stosunkowo krótki krok, który jest nienaturalny dla wyższych osób, orbitrek podczas ćwiczenia będzie mało stabilny, szybko się również zużyje.

Osoba niska na dużym orbitreku również będzie czuła się mało komfortowa a na dodatek ryzyko wystąpienia kontuzji jest bardzo duże

Osoba ciężka na tanim orbitreku to gwarantowany sukces w szybkim zużyciu się sprzętu.

Komfort ćwiczeń na orbitreku.

Jeżeli ktoś planuje zakup pierwszego w życiu orbitreku, pomyśli pewnie, że piszę teraz głupoty, że na każdym orbitreku będzie mu się ćwiczyło dobrze. Nic z tych rzeczy, musicie sobie uświadomić, że im wygodniej się ćwiczy, tym częściej to robimy. Kiepskiej jakości orbitrek nie będzie zachęcał nas do codziennego treningu. Skupiając się na komforcie musimy brać pod uwagę kilka aspektów. Niestety tańsze orbitreki nie oferują zbyt wysokiego komfortu. Podczas wyboru orbitreka skupmy się na rozstawie pomiędzy płozami, im mniejszy tym lepszy, oraz na wysokości koła zamachowego, a co za tym idzie amplitudzie ruchu eliptycznego. Najbardziej komfortowe są orbitreki z przednim kołem zamachowym.

Intensywności użytkowania.

Często można spotkać określenie użytek domowy, jednak jest to określenie bardzo mało precyzyjne. Na przykład, kupując orbitrek firmy HMS za +- 700 zł który przeznaczony jest do użytku domowego, nie możemy się spodziewać wytrzymałości takiej jaką oferuje Np Kettler Rivo P, który również przeznaczony jest do użytku domowego. Najlepiej jak założysz, że trening do godziny dziennie 2-3 razy w tygodniu, to użytek normalny domowy. Jeżeli chcesz ćwiczyć codziennie powyżej godziny rozglądaj się za orbitrekami w granicy 1500-2000 zł

Gwarancja.

W przypadku zakupu sprzętu dosyć dużego i ciężkiego jakim na pewno są orbitreki, musimy mocno zastanowić się nad ofertą gwarancyjną każdego producenta. Ponieważ nie jest to tematem tego poradnika, odsyłamy do testów orbitreków, gdzie będziemy opisywać szczegółowo gwarancję każdego producenta. Ogólnie większość gwarancji u nas na rynku realizowane jest w systemie door to door, to znaczy że w przypadku awarii, musisz spakować i przekazać sprzęt kurierowi. Niektórzy producenci oferują naprawę na miejscu gdzie stoi sprzęt ( np. Kettler ) co jest bardzo wygodne. Ważne tylko aby taki sprzęt ( Kettler ) pochodził z polskiej sieci dystrybucji. Jeżeli ktoś oferuje sprzęt marki Kettler w niskiej cenie, to na 99% nie pochodzi on z Polskiej sieci dystrybucyjnej i wtedy gwarancja jest realizowana przez sklep który sprzedaje towar. Niestety bardzo często sklepy oszukują klientów na tym polu.

Parametry.

Klienci bardzo często skupiają się na parametrach i paradoksalnie to właśnie przez klientów przywiązywanie uwagi do parametrów straciło kompletnie sens, ponieważ bardzo mało firm podaje wartości zgodne z prawdą. Idealnym przykładem tej tezy jest waga koła zamachowego. Bardzo często na portalu allegro możemy spotkać oferty orbitreków które kosztują około 700 zł ważą niewiele ponad 20 kg i mają POTEŻNE koło zamachowe 8 kg. Jak to możliwe ? No niestety jest to po prostu kłamstwo ze strony producenta, czy też importera. Zresztą waga koła zamachowego nie ma znaczenia. Znacznie większe znaczenie ma wielkość koła oraz zastosowane magnesy ( w przypadku orbitreków magnetycznych ). Podobnie jest z maksymalną wagą użytkownika, producenci piszą co im się podoba. Często orbitrek który ma dopuszczalną wagę użytkownika 150 kg, nie nadaje się dla osoby o wadze 100 kg. Podam wam również listę parametrów, wyposażenia które się kompletnie nie sprawdza, oraz listę przydatnego wyposażenia. Najpierw nietrafione sprawy :

Czujniki pulsu – niby fajna sprawa, ale niestety w każdym orbitreku podają błędne dane

Programy HRC – fajna sprawa, ale pod warunkiem że czujniki pulsu dobrze podają puls

Spalone kalorie – również nie należy się tym sugerować wyniki nie są nawet przybliżone

Regulacja długości i wysokości kroku – mało przydatne

Z ciekawszych funkcjonalności wymienimy :

-Możliwości podłączenia Tabletu

-Integracja z Google Maps

-Programy treningowe

System hamowania.

Wyróżniamy 3 rodzaje systemów hamowania występujące w orbitrekach. Magnetyczny, najbardziej popularny wśród tanich orbitreków, elektromagnetyczny oraz mechaniczny. Stworzymy o tym oddzielny artykuł, na ten moment powiem Ci tylko tyle, nigdy nie wybieraj systemu mechanicznego, jest on bardzo mało popularny i występuje tylko w najtańszych orbitrekach. Polecamy system hamowania magnetyczny z elektroniczną regulacją obciążenia.

Cena

Jako, że cena jest istotna przy wyborze, musimy dokładnie przemyśleć zakup. Często odradzam zakup orbitreka klientom który posiadają mały budżet ( w granicy 500-600 zł ) na rzecz rowerka treningowego. Na naszym blogu będziemy stosować podział na 4 rodzaje orbitreków w zależności od przedziału cenowego. I tak :

do 1000 zł – Orbitreki ekonomiczne – nie ukrywajmy nie można spodziewać się zbyt dużo, ale da się coś wybrać.

Od 1000-1500 zł – Orbitreki budżetowe – można wybrać już coś sensownego

Od 1500 zł do 4500 zł – Orbitreki klasy średniej – tak naprawdę każdy w tej cenie wybierze coś dla siebie

Powyżej 4500 zł Orbitrekowa klasa premium- sprzęty z najwyższej półki.

Mam nadzieję, że w stopniu minimalnym będziesz już wiedział czym się decydować w momencie zakupu orbitreka. Druga sprawa to wybór konkretnego modelu, dlatego zachęcam Cię do czytania testów orbitreków, oraz czytania poradników zakupowych w różnych przedziałach cenowym, na pewno pomoże Ci to w odpowiedzi na pytanie jak wybrać orbitrek

 


Dodaj komentarz