Czyszczenie orbitreka, czyli dlaczego warto dbać o swój sprzęt

O urządzenia sportowe należy dbać. Mowa nie tylko o okresowych przeglądach, dokręcaniu poluzowanych śrub czy też sprawdzeniu cięgien i pokręteł, ale również o czystość danego urządzenia. Dużą uwagę na czyszczenie ekwipunku sportowego zwracają siłownie oraz kluby fitness (a przynajmniej powinny), gdzie z jednego sprzętu korzysta wiele osób. Tam dokładne czyszczenie i konserwacja jest na porządku dziennym. Trochę inaczej wygląda to w domowych warunkach.

Nawet, jeżeli korzystamy z domowej siłowni, nie powinniśmy zaniedbywać kwestii dotyczących czyszczenia urządzeń. Orbitreki nie stanowią wyjątku – urządzenia te należy konserwować, aby zapewnić wszystkim osobom ćwiczącym bezpieczeństwo i wygodę treningu. Specjaliści projektujący Orbitreki a także sami producenci przekazują użytkownikom pewne rady dotyczące czyszczenia orbitreka. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie – jak czyścić orbitrek? – poniżej znajdziesz odpowiedzi.

  • Zasada 1 – nie używaj chemicznych środków – ta zasada tyczy się nie tylko orbitreków, ale także innych urządzeń do treningu. Nie należy czyścić sprzętu sportowego syntetycznymi, chemicznymi środkami do czyszczenia. To, co sprawdzi się do ścierania kurzu z mebli nie musi sprawdzić się przy czyszczeniu orbitreka. Producenci zalecają, aby urządzenia czyścić miękką wilgotną szmatką. Sprawdzi się także domowy roztwór z wody i mydła. W ostateczności możemy użyć specjalnych środków czyszczących dostępnych w sklepach sportowych (podobne środki wykorzystane są na siłowniach). Atutem tego typu specyfików jest nie tylko czyszczenie sprzętu, ale także ochrona przed bakteriami oraz odpowiednia konserwacja.
  • Zasada 2 – unikaj wilgotnych pomieszczeń – Orbitrek nie powinien stać w wilgotnych pomieszczeniach, gdyż wilgoć to wróg każdego sprzętu do ćwiczeń. Jeżeli nie chcesz, aby Twój Orbitrek zardzewiał – do treningu i przechowywania wybierz suche miejsce, pozbawione wilgoci.
  • Zasada 3 – unikaj ujemnych temperatur – zasada podobna do tej z wilgotnym pomieszczeniem. Projektanci sprzętu do ćwiczeń opracowują konstrukcję, testując ją w domowych warunkach. Nawet na siłowniach czy w klubach fitness temperatura jest dodatnia. Zatem ćwicz oraz przechowuj Orbitrek w ciepłym i suchym miejscu – unikniesz dzięki temu korozji czy też uszkodzeń linek, cięgien i innych newralgicznych elementów konstrukcyjnych.
  • Zasada 4 – czyszczenie przeprowadzaj z odpowiednią częstotliwością – producenci zlecają, aby Orbitreki były czyszczone minimum raz na tydzień. Tyczy się to oczywiście orbitreków domowych, które wykorzystywane są rzadziej, niż sprzęt na siłowni. Profesjonalny sprzęt, który wykorzystywany jest częściej powinien być czyszczony minimum raz dziennie.

 

Dlaczego warto dbać o czystość sprzętu do ćwiczeń? Zasada tyczy się zarówno orbitreków oraz innych urządzeń treningowych. Nie chodzi tylko o względy estetyczne, ale także o bezpieczeństwo osób trenujących. Czyszcząc orbitrek, usuwamy bakterie i pot, który powstał podczas treningu. Ponadto dbamy o konserwację sprzętu, wydłużając tym samym jego żywotność. Jak widać, czyszczenie to same plusy – wystarczy pamiętać o zasadach i nie czyścić orbitreka żadną chemią – wtedy na pewno sprzęt odwdzięczy się nam wydajnością i bezawaryjną pracą!


Dodaj komentarz